Tlumiče jako nezbytná součást Vašeho vozidla

rady | 23.6.2015

Jednou z nejdůležitějších součástek na automobilu jsou tlumiče. Málo kdo si to asi uvědomuje, ale bez nich a jejich správného nastavení by byla jízda tak nepohodlná, že byste nejspíš neujeli ani pět kilometrů a byli byste celý rozklepaní. Proto je důležité nejen mít na voze kvalitní tlumiče, ale také mít je dobře seřízené, a také je v případě potřeby včas nechat vyměnit za nové. Mají také vliv na bezpečnost, protože s opotřebovanými tlumiči, které už nefungují na 100%, se může snadno stát, že pneumatika odskočí od povrchu vozovky, a malér je na světě. Jsou to právě tlumiče, které zajišťují, že vozidlo je stabilní, nekýve se a neposkakuje ze strany na stranu.

Podstatné je včas tlumiče vyměnit. Opotřebovávají se totiž nejen pružinyTlumiče, ale také samotné tělo tlumiče, naplněné buď olejem, nebo kapalinou. Vlivem postupného dlouhodobého opotřebovávání ale nezjistíte zhoršení vlastností hned.

Po čase si ale všimnete, že vůz hůře drží stabilitu jak v zatáčkách, tak při brzdění. Při důsledném zkoumání zjistíte nejspíš také nerovnoměrné opotřebení pneumatik.

Jak často tedy tlumiče měnit? V závislosti na jejich kvalitě a stylu vaší jízdy nechte tlumiče vyměnit po ujetí zhruba 60-75 tisíc kilometrů. S tímto nájezdem sice tlumiče nejsou úplně nefunkční a na odpis, ale jejich efektivita je až o polovinu nižší než u nových, a jejich další používání by vedlo k postupnému poškozování dílů nápravy a kola.

Čas od času nechte tlumiče zkontrolovat v servisu, případně proveďte vizuální kontrolu sami. V případě, že z tlumiče cokoliv vytéká, je viditelně prasklý, reziví, nebo se někde ohýbá, musíte ho vyměnit okamžitě.

  • Tlumiče jako nezbytná součást Vašeho vozidla
  • Tlumiče jako nezbytná součást Vašeho vozidla