Povinná výbava v zahraničí

rady | 5.8.2015

Co je součástí povinné výbavy vozidla v České republice ví asi každý. A proto asi nikoho nepřekvapí, když po něm policista při silniční kontrole bude požadovat například výstražný trojúhelník, sadu náhradních žárovek, nebo třeba správně vybavenou lékárničku. Ne všude je ale povinná výbava vozidla stejná. Jaké jsou rozdíly v povinné výbavě u nás a v povinné výbavě v zahraničí? Podívejme se na to, co musíte mít v autě u sebe v nejčastěji navštěvovaných státech.

Začněme u našich rakouských sousedů. Přes Rakousko se často projíždí do dalších zemí, a s policisty se zde rozhodně smlouvat nedá. Při kontrolách budete téměř vždy požádáni o předložení reflexní vesty - a tu musíte mít v kabině. Zajímavostí je, že pokud pojedete přes Německo, které je též známé přísností policie, vestu mít nemusíte. Povinná tam není.

Mnoho řidičů bude asi zajímat povinná výbava vozidla v Chorvatsku, které je oblíbPovinná výbava v zahraničíeným místem pro dovolenou, a do kterého mnoho z nás jezdí autem. I zde musíte mít reflexní vestu, ale nejen pro řidiče. Musí jí mít kdokoliv, kdo vystoupí při poruše nebo nehodě na silnici. Mějte tedy vestu pro všechny. Dále musíte mít lékárničku, tažné lano, a pozor, i náhradní pneumatiku (případně sadu pro provizorní opravu).

Koho by lákalo udělat si výlet do Polska, měl by vědět nejen to, že je povinen mít ve voze výstražný trojúhelník, ale také to, že v případě, že je tažen jiným vozidlem na laně nebo tyči, musí mít trojúhelník viditelně umístěn vlevo za zadním sklem. Navíc máte také povinnost mít ve voze hasicí přístroj.

Kdo nosí dioptrické brýle a chtěl by se vydat na skutečně dalekou cestu a vyrazil autem až do Španělska, měl by vědět, že je povinen mít u sebe ve voze jedny brýle náhradní.

  • Povinná výbava v zahraničí