Nahradí ekologické automobily vozy s klasickým spalovacím motorem?

novinky | 5.5.2014

Každý den je na planetě spáleno neuvěřitelné množství pohonných hmot, které jsou vyráběny z ropy. Pochopitelně se to neblaze projevuje na životním prostředí. Zejména ve velkých městech, kterými za den projedou tisíce automobilů, lze pozorovat neustálý smog a tedy zhoršené dýchací podmínky. Naštěstí už i automobilky pochopily, že bude rozumné přemýšlet nad jinými způsoby pohánění automobilů, než za pomoci klasických spalovacích motorů.

Jaké ekologické automobily jsou již v prodeji?

Už nějaký čas jsou v prodeji automobily, které značně šetří životní prostředí a vypouštějí do Ekologické automobilyovzduší jen minimum škodlivých látek. Jedná se zejména o elektromobily, které má ve své nabídce už značná část automobilek. Ovšem většinou se tedy nejedná čistě o ekologické automobily poháněné jen elektřinou, ale o takzvané hybridy. Takováto auta jsou osazena motorem, který kombinuje klasický spalovací agregát a elektrický pohon.

Pochopitelně automobilky pracují i na vozech, které ke své jízdě nebudou potřebovat vůbec žádné pohonné hmoty vyráběné z ropy. Ovšem elektromobily mají doposud jednu značnou nevýhodu, kterou je poměrně krátká dojezdová vzdálenost. Takové ekologické automobily se tedy hodí maximálně pro městský provoz. Na delší vzdálenosti je nelze téměř využít, protože zatím se na našem území nachází jen velmi malé množství dobíjecích stanic.

Pracuje se na vozech poháněných vodíkem

Ekologické automobilyPři vymýšlení co nejekologičtějších způsobů pohánění automobilů se pochopitelně objevil i nápad na motory spalující vodík. Bohužel tato technologie je zatím velmi nákladná a na první běžně dostupné ekologické automobily s tímto pohonem si budeme muset nejspíš ještě nějaký čas počkat. Zatím se tedy musíme spokojit s hybridními pohony případně již dlouho známým systémem spalování LPG.

  • Nahradí ekologické automobily vozy s klasickým spalovacím motorem?
  • Nahradí ekologické automobily vozy s klasickým spalovacím motorem?