Kotoučové brzdy jsou nedílnou součástí každého auta

rady | 16.4.2015

Kotoučové brzdy nejsou ve světě automobilů žádnou novinkou. Přestože masově se rozšířily až ve druhé polovině minulého století, známé jsou už více než 120 let, a postupným zdokonalováním technologií se z kotoučových brzd stala preferovaná brzdová technologie u většiny automobilek na celém světě. Proč jsou tolik oblíbené a na jakém principu fungují?

Vůbec první kotoučové brzdy na světě se objevily v Anglii již v samotném závěru 19. století. Šlo však pouze o experimenty, prvního použití na automobilu se dočkaly až roku 1902, zásluhou konstruktéra Fredericka Williama Lanchestera. Trvalo však ještě více než 60 let, než se začaly používat v sériové výrobě.Kotoučové brzdy

Princip kotoučových brzd, někdy také označovaných jako brdy diskové, spočívá v umístění brzdného kotouče (disku) v blízkosti kola. Při sešlápnutí brzdového pedálu je v závislosti na síle sešlápnutí pomocí hydraulického mechanismu kotouč přiložen ke kolu, vznikne tření, a díky tomuto jevu se kola zastaví. U většiny běžných automobilů se setkáte s kotouči vyrobenými z litiny. Pouze v případě dražších aut určených i k rychlejší jízdě se používají speciální uhlíková vlákna, protože jsou odolnější proti zahřívání a mají lepší brzdný efekt.

Jejich výhody oproti bubnovým brzdám jsou nesporné. Kotoučové brzdy jsou jednak mnohem lehčí, ale také výkonnější a tolik se nezahřívají, tím pádem jsou i efektivnější. Pravdou je, že jsou náchylnější k poškození, zejména pokud jde o nečistoty, které se do nich rády zanášejí. Nicméně, jejich výměna je o dost jednodušší.

Tak jako všechny součástky, i brzdy se musí občas vyměnit. Jen těžko ale říct přesný doporučený interval. Záleží totiž jednak na kvalitě vámi používaného kotouče, i na vašem jízdním stylu. Nutnost výměny kotoučů je nejlepší konzultovat se zkušeným mechanikem, nebo je možné kotoučové brzdy změřit ve své šířce či vypozorovat zvýšenou hlučnost či přenos vybrací do volantu, v tomto případě je nejvyšší čas kotoučové brzdy vyměnit.

  • Kotoučové brzdy jsou nedílnou součástí každého auta