Kontrola vozu před dovolenou

rady | 23.7.2015

Než se vydáte s autem na jakoukoliv delší cestu, je nutné ho pořádně zkontrolovat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem při pozdější technické závadě. Taková událost vám může pěkně zkomplikovat nejen dovolenou, ale také narušit váš rozpočet. Proto věnujte kontrole vozu před dovolenou skutečně velkou pozornost, a nic nepodceňte. Na co byste při kontrole rozhodně neměli zapomenout?

V první řadě se zaměřte na všechny provozní kapaliny. Respektive na to, jestli jich máte dostatek. Rozhodně by nebylo příjemné, kdyby vám uprostřed cesty něco došlo, a nejbližší servis nebo pumpa byly v nedohlednu. Proto zkontrolujte a případně dolijte olej, vodu do chladiče, a samozřejmě nezapomeňte ani na Kontrola vozu před dovolenou ostřikovače.

Samostatnou kapitolou jsou pneumatiky, které jsou bohužel velkým nešvarem mnohých řidičů. Před dovolenou tedy zkontrolujte nejen jejich správné nahuštění (a berte na vědomí fakt, že budete mít auto více zatížené), ale také stav jejich vzorku. Pokud je už příliš sjetý, pneumatiky vyměňte. Vyhnete se tak jak riziku pokuty od policie, tak riziku nehody v důsledku špatné ovladatelnosti.

Dalším důležitým prvkem jsou brzdy. Pamatujte na to, že naložené auto má jinou brzdnou dráhu než prázdné. Proto musí být brzdy v bezvadném stavu. Nechte je pro jistotu prohlédnout a seřídit v dobrém autoservisu. Zaměřte se také na brzdovou kapalinu, abyste jí měli dostatek.

A nyní už spíše praktické rady, které příliš nesouvisí s bezpečností. Pokud je váš vůz vybaven klimatizací, předem si ověřte její funkčnost a případně do ní dolijte příslušnou chladící kapalinu, aby vám během horkého dne nevysadila v ten nejhorší možný moment.

A také si zkontrolujte, zda máte ve voze všechnu povinnou výbavu. Pokud vyjíždíte do zahraničí, ověřte si, co je povinné v zemi, do které jedete, a případně svou výbavu vhodně doplňte.

  • Kontrola vozu před dovolenou