Co možná nevíte o osvětlení automobilu

rady | 20.5.2015

Osvětlení automobilu je velmi důležitá věc nejen v noci, ale také ve dne. Vozidlo, kterému správně nefunguje osvětlení, je nebezpečné jak pro svého majitele a řidiče, tak i pro svoje okolí. Všechna světla na vozidle je nutné mít v naprostém pořádku. Jakými světly musí být každé vozidlo vybaveno?

Základem jsou potkávací světla, kterými svítíte nejvíce času. Od doby, co je u nás zOsvětlení automobiluavedeno povinné denní svícení, jsou používány také ve dne. Dále jsou tu světla dálková. Ta se používají pouze v noci mimo obec, pokud před vámi nebo proti vám není jiné vozidlo, které byste mohli oslňovat. Samozřejmostí jsou také zadní světla červené barvy, doplněná světly brzdovými, a čirými světly zpětnými, která se rozsvítí zařazením zpátečky. Povinné jsou také směrovky oranžové barvy, tedy blinkry, kterými dáváte najevo změnu směru jízdy.

To byla světla povinná, existují ale i světla doplňková, jako je například mlhovka. Tu nemá každé vozidlo, ta která ji mají, ji smějí používat pouze za silně snížené viditelnosti. Současným trendem u nových vozů jsou také tzv. světla pro denní svícení. Nejde o klasická potkávací světla, ale v podstatě o světla obrysová, kterými se svítí pouze ve dne. Mezi vnější osvětlení vozidla pak řadíme také osvětlení registrační značky.

A nyníOsvětlení automobilu se už dostáváme ke konkrétním způsobům osvětlení podle použitého zdroje světla. U nejstarších automobilů naleznete klasické žárovky s kovovým vláknem, charakteristické svým nažloutlým světlem. Novější automobily bývají téměř bez výjimky vybavovány halogenovými žárovkami, některé automobilky na přání montují xenonové výbojky, které jsou mezi některými řidiči neoblíbené, protože více oslňují. Pro doplňkové osvětlení, například pro blinkry ve zpětných zrcátkách, se pak používají velmi oblíbené LED diody.

  • Co možná nevíte o osvětlení automobilu
  • Co možná nevíte o osvětlení automobilu
  • Co možná nevíte o osvětlení automobilu
  • Co možná nevíte o osvětlení automobilu