Automatická převodovka a vše o ní, výhoda či nevýhoda...jak kdy a jak kde

rady | 28.4.2015

O automatické převodovce už slyšel asi každý řidič, a spoustě z nich se zdá vidina pouhých dvou pedálů a v podstatě absolutního volna pro pravou ruku lákavá. Absence nutnosti řadit ručně by jistě potěšila i mnohé začínající řidiče, kteří si nejsou jistí, nebo ty, kteří jezdí dlouhé trasy. Nicméně, není všechno zlato, co se třpytí, a i automatická převodovka má určitá svá úskalí, která je nutno před pořízením vozu s automatem zvážit, aby se z výhody nestala spíše nevýhoda.

Nejprve si řekneme, jaké druhy automatických převodovek existují. Nejrozšířenějším řešením je převodovka hydrodynamická, kterou naleznete ve většině vozů s automatem. Její chod je plynulý. V porovnání s tím, převodovka automatizovaná (robotizovaná) je konstrukcí stejná jako manuální, ale její chod včetně ovládání spojky zajišťuje řídící jednotka. Její nevýhodou je ne zcela plynulý chod. Speciální kapitolou je dvouspojková převodovka DSG, se kterou se můžete setkat u vozů koncernu Volkswagen, tedy i u Škodovek. Ta zajišťuje velmi hladký chod.Automatická převodovka

I automatická převodovka se ovládá pákou (u některých, zejména amerických vozů umístěnou pod volantem), pomocí které se volí jeden z režimů. Standardní jsou pro jízdu vpřed, vzad, neutrál, a parkovací brzda. Některé automatické převodovky umožňují i manuální (sekvenční) řazení, zpravidla páčkami pod volantem.

Při jízdě s automatem se vám samozřejmě uleví a máte o starost méně. Ovšem má to i své mínusy. Počítač není člověk, a tam kde by zkušený řidič jel na nižší stupeň, už převodovka řadí výš. Nevýhodou je také složitost konstrukce, kdy je automatická převodovka náchylnější k poruchám, a její opravy jsou dost drahé.

Na automat můžete narazit v nabídce ojetých automobilů, i když v Evropě stále nemá takový podíl jako v USA. Pozor si dejte zejména na stáří vozidla a zjistěte si, v jakém stavu se převodovka nachází. Vozy s automatem jsou jak nové, tak ojeté, o něco dražší a také vyžadují důkladnější servis.

  • Automatická převodovka a vše o ní, výhoda či nevýhoda...jak kdy a jak kde